İçeriğe geç
Anasayfa - PC’nizde Olmazsa Olmaz Bilgisayar Programları

PC’nizde Olmazsa Olmaz Bilgisayar Programları

Bilgisayarınızda Olması Gereken En İyi Programlardan Bazılarını Ücretsiz İndirebilirsiniz

Bir bilgisayar kullanıcı iseniz PC’nizden en iyi verimi ve konforu almak için bazı programları mutlaka indirip kurmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için en iyilerini seçip kısa tanıtımlarını yaptık. Ücretsiz versiyonlarını gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz.

Yeni kurulum yaptığınız Windows bir bilgisayarınız mı var? Bilgisayarınıza ilk olarak hangi programları yükleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Bu bilgisayar programları hangileri en iyi, ücretsiz ve faydalı karar veremiyor musunuz? Bu gibi sorularla meşgul olmayın ve bu yazımızı okuyarak cevapları kolayca bulun, Windows PC’nize indirip kurun!

1) WinRAR

Winrar logo

Winrar’ın bu Windows PC versiyonu ZIP, RAR, ISO, 7-Zip, JAR vb. gibi uzantılı olan sıkıştırılmış (arşivlenmiş) dosyaları açabilmeniz için kullandığımız neredeyse zorunlu 🙂 programlardan biridir.

Yüksek sıkıştırma özelliğine sahip WinRAR ile dosyaları açabildiğimiz gibi; biz de RAR, ZIP gibi uzantılara sahip dosyalar oluşturabiliriz. Oluşturduğumuz sıkıştırılmış dosyalarımıza şifre vererek bizden başka kimsenin açmasını da engelleyebiliriz.

Basit birkaç örnek verecek olursak; pek çok resmimiz var ve bunları normal olarak bir sarı klasörde toplarız ama bunları WinRAR ile bir araya toplayarak hem boyutlarını küçültmüş oluruz, hem tek dosya halinde e-posta vb. hizmetlerle rahatça gönderimini yapabiliriz, hem de şifreleyerek meraklı gözlerden uzak tutabiliriz…


WinRAR İndir

2) CCleaner

CCleaner-logo

Adından da anlaşılacağı üzere CCleaner ile Windows bilgisayarımızda çeşitli temizlik işlemleri yapabiliriz. Tabi sadece programın temizlik işlemleri yok. Diğer önemli PC performansını artırıcı özellikleri de bulunmakta. Program basit arayüzlü, kolay kullanımlı, Türkçe dil destekli olması, sürekli güncellenmesi gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

CCleaner ile PC’mizin sürekli tutmuş olduğu kayıt defterindeki gereksiz ve bozulmuş dosyaları kolayca temizleyerek şişmesini ve yavaşlamasını engelleyebiliriz. Sistemimizde kurulu olan Web Tarayıcılarına ait kalıntıları, geçmişi, şifreleri vb. istemediğimiz bilgileri yine kolayca temizleyebiliriz. Sisteminizde açılışta gelen ve arka planda çalışan istediğiniz programları devre dışı (pasif) bırakabilirsiniz. Programın sistem geri yükleme özelliği de bulunmaktadır…

CCleaner İndir

3) Google Chrome

google-chrome-web-tarayici-logo

Bilgisayarımızda kurulu olan Windows işletim sistemimiz varsayılan olarak Internet Explorer ve Edge Web Tarayıcılarıyla gelmektedir. Bunları kullanmak istemeyenler başka tarayıcı arayışına girerler. Google Chrome bu tarayıcı aleminde basit, hızlı, güvenli, eklenti çokluğu, sık güncellenme gibi özellikleriyle kısa sürede liderliğe oturmuştur. Dünyada en çok kullanılan popüler bir Web Tarayıcısıdır.

Chrome İndir

4) Thunderbird

blank

Firefox Web Tarayıcısının üreticisi Mozilla‘nın ürettiği ücretsiz bir MAIL programıdır. Thunderbird’e istediğiniz özelliklere sahip pek çok mail hesabınızı kurabilir, basit bir şekilde yönetebilirsiniz. Kullanımı gayet kolay ve basit bir kullanıma sahiptir. Güvenli ve sık güncellenen, sürekli geliştirilen bir e-posta programıdır. Türkçe ve tamamen ücretsizdir.

Thunderbird

5) Ashampoo Burning Studio Free

blank

Windows bir bilgisayarınızda CD-DVD-Blu-ray özellikli bir optik sürücünüz varsa her hangi bir kopyalama, silme işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için pek çok program bulunmaktadır. Çoğu ücretli olduğundan; ücretsiz ve kaliteli olanı bulmakta zorlanabiliriz. Ashampoo‘nun geliştirdiği Burning Studio Free ile en temel kopyalama işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ücretsiz olmasının yanında Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Ashampoo Burning Studio Free İndir

6) BitTorrent

blank

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan BitTorrent ile müzik, film, oyun, çeşitli dosyaların neredeyse tamamına çok kolay bir şekilde ulaşıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca siz de bilgisayarınızda bulunanları diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Piyasada pek çok torrent programı bulunmakta ya da bulunmaktaydı. bunların çoğu yasal ve güvenilir olmadığı için ya yasaklandı ya da projeleri sonlandırıldı. BitTorrent programı ise yıllardır yerini koruyan güvenilir dosya paylaşım programları arasında lider bir şekilde yoluna devam etti ve hala devam etmektedir.

BitTorrent İndir

7) EagleGET

blank

Hepimiz film, müzik, oyun vb. pek çok dosya ya da programı indirirken problemler yaşarız. Bunun için program geliştiriciler “Program İndirme Programları” ürettiler. Hepsinin; hızlı indirme, indirme sırasında yarım kalmama vb. gibi özellikleri bulunmakta. İtiraf etmeliyiz ki bu alanda en iyisi IDM-IDMAN gibi kısaltılmış isimleri bulunan “Internet Download Manager” programıdır. Fakat bu dosya indirme uygulaması üzgünüz ki ücretli. Bu kaliteye en yakın, aynı deneyimlere sahip olan pek çok program inceledik ve EagleGET’i ücretsiz bir şekilde en iyi deneyimle kullanarak bunda karar kıldık.

EagleGET İndir

8) OpenOffice

OpenOffice logo

Microsoft Office programlarının ücretli olduğunu düşündüğümüzde hemen bir alternatif arayışına girebiliriz. Aynı onun gibi Word, Excel, Powerpoint vb. hizmetlerine sahip, ücretsiz, kolay kullanımlı bir Office programı ararız. Burada karşımıza bu özelliklere sahip ücretsiz, Türkçe destekli, tüm ofis program uzantılarını destekleyen bir program olan Apache OpenOffice çıkmaktadır. Sürekli güncellenen ve güvenli yapısıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca milyonlarca kullanıcısı da bulunmaktadır.

OpenOffice İndir

9) Adobe Acrobat Reader DC

Adobe Reader logo

PDF uzantılı belgelerimizi açıp okumak için yıllardır kendini kanıtlamış Adobe firmasının ürettiği ve alanında en iyi ve en çok kullanılma özellikleriyle kesinlikle tavsiye olunan PDF programıdır. Ücretsiz ve kolay kullanımlı bir yapıya sahiptir.

Adobe Acrobat Reader DC İndir

10) IrfanView

IrfanView logo

IrfanView, ücretsiz resim gösterme ve düzenleme programlarının başında geliyor. Hemen hemen tüm resim formatlarını destekler. Resimlerinizi kesebilir, boyutlandırabilir, çeşitli düzenleme seçeneklerini kolayca kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği vardır.

IrfanView İndir

11) K-Lite Mega Codec Pack

K-Lite-logo

Windows bilgisayarınızda film, videoları düzgün ve problemsiz bir şekilde oynatmak için codeclere (yardımcı küçük yazılımlara) ihtiyaç duyulmaktadır. Hali hazırda gelen codec yazılımları yetersiz gelebilmekte ve video oynatmalarda pek çok sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Bunun için en iyi çözümlerden biri K-Lite Codec versiyonlarından birini yüklemektir. Burada tanıttığımız MEGA Codec Pack versiyonu ile tüm bu sorunlara çözüm bulmuş oluyoruz. Ayrıca beraberinde gelen Video oynatma programı (Media Classic Player) ile tüm film, videolarınızı kolayca açıp oynatabilirsiniz.

K-Lite Mega Codec Pack İndir


Daha sonra gerekli gördüğümüzde “bilgisayarımızda mutlaka olması geren programlara” yenilerini ekleyebiliriz!

Oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir