İçeriğe geç
Anasayfa - Inkscape 1.2.2

Inkscape 1.2.2

Inkscape ücretli programlara çok iyi bir alternatif resim çizim programıdır. Profesyonel çalışmalar yapabileceğiniz program içerisinde çizim, boyama aracı, pek çok şekil, renk bulabilirsiniz. Webmasterlar web sitelerini yaparken sıkça bu yazılımı kullanırlar.

Inkscape önde gelen vektör editörlerinin tüm özelliklerine sahip olmasa da en son sürümleri düzenleme yetenekleri ile temel vektör-grafik çizim ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılar. İnsanlar başarılı birçok farklı projelerini (web grafik, teknik diyagramları, ikonlar, yaratıcı sanat, logolar, haritalar) Inkscape kullanarak yaptıklarını her gün raporlamaktadır.

Inkscape Vektörel Çizimden Bazı İpuçları:

  • Birkaç çizgiyi veya şekli birlikte büyültmek/küçültmek/taşımak istiyorsanız; kilitleme düğmesine basın.
  • Inkscape ’de bir nesnenin altındaki nesneyi seçmek için fareyle nesnenin üzerine gelmeniz, CTRL Alt tuşunu basılı tutmanız ve nesne seçili hale gelene kadar farenin sol tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Çalışmalarınızda kullandığınız PNG ve JPEG dosyalarını isterseniz SVG’nin içine gömebilirsiniz, böylece taşınabilirliği artırabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için “Efektler> Resimler> Resimleri Göm (Embed Images…)” yolunu takip edebilirsiniz. Bu işlemin SVG’nin boyutunun büyümesine yol açacağını unutmayın.
  • Çalışmalarınızı yayımlamadan önce çalışmanızda kullandığınız tüm metinleri “Yol> Nesneden Yola” aracıyla nesneye çevirdiğinizden emin olun. Böylece çalışmanızı görüntüleyen kişi sizin kullandığınız yazı tipine sahip olmasa bile çalışmayı sizin hazırladığınız biçimde görecektir.
  • Bulanıklıkla çalışılırken Inkscape yavaşlayabilir. Ayarlardan bulanıklığın görüntüleme kalitesini düşürerek hız kazancı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bulanıklığı çalışmanızın sonlarına doğru uygulamak da hız kazandırır.
Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/

Inkscape vektörel çizim programı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Buraya bakabilirsiniz.

Oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir